cūciņas ceļvedis – cēloņi, simptomi un ārstēšanas iespējas

Kas tas ir?

Cūciņas ir infekcija ar vīrusu, kas izraisa pietūkumu no pieauss siekalu dziedzeri priekšā katrā ausī. Par pieauss dziedzeri padarīt siekalas. Cūciņas izraisa parotīta vīruss, no paramiksovīrusa tipa, kas izplatās no cilvēka uz cilvēku caur klepus, šķauda un siekalas, kā arī saskarē ar inficētiem priekšmetiem un virsmām (izmanto audu, kopīgām glāzes dzeršanai, netīrām rokām, kas saskāries iesnas ). Kad parotīta vīruss nonāk organismā, tas nokļūst asinsritē un var izplatīties uz daudziem dažādiem dziedzeriem un smadzenēm; Siekalu dziedzeri – epidēmiskā parotīta izraisa sāpes un pietūkums pieauss siekalu dziedzerī un citās siekalu dziedzeri, kas atrodas zem mēles un žokļa .; Sēklinieki – In sēklinieki, cūciņu infekcija var izraisīt pietūkumu, sāpes, maigums un, dažreiz, pastāvīgs sarukums (atrofija), lai gan tas reti izraisa sterilitāti .; Olnīcas – Sievietēm, cūciņu infekcija olnīcas var izraisīt sāpes vēdera lejasdaļā, bet neizraisa neauglību .; Aizkuņģa dziedzeris – Par epidēmiskā parotīta vīruss var izraisīt iekaisumu un infekciju aizkuņģa dziedzera un sāpes vēderā .; Brain – Kad tas nonāk asinsritē, tad parotīta vīruss arī var ceļot uz smadzenēm, kur tas var izraisīt meningītu (iekaisums un infekcija membrānas kas no smadzenēm) un encefalītu (smadzeņu infekcija). Šī smadzeņu iesaistīšanās (kas ir ļoti reti), reizēm noved pie ilgtermiņa komplikācijas, piemēram, kurlumu, paralīze (vājums, īpaši sejas muskuļus), hidrocefālija un krampji.

simptomi

Apmēram 15% līdz 20% pacientu, cūciņu neizraisa nekādus simptomus. Ja simptomi parādās, tie parasti sākas 14 līdz 18 dienas pēc iedarbības kāds ar cūciņu infekciju .; Aptuveni pusei pacientu, simptomi cūciņu infekcija var būt drudzis, galvassāpes, iekaisis kakls, muskuļu sāpes, slikta apetīte un savārgums (vispārēja sajūta slimības). Epidēmiskā parotīta vīruss izraisa sāpes un pietūkumu priekšā ausu ļipiņu, ko sauc parotīts. Sakarā ar sāpēm parotīta, košļāšanas un rīšanas var būt ļoti neērti, un pacients nevar justies kā ēšanas .; Reti, vīriešu pusaudžiem un pieaugušajiem ar masalām var attīstīties pietūkums un sāpes vienā vai abiem sēkliniekiem (orhīts). Sievietēm, olnīcas var būt iesaistīti, kas var izraisīt sāpes vēdera lejasdaļā .; Pacientiem abu dzimumu, bet biežāk pieaugušajiem nekā bērniem, tur arī var būt nopietnas komplikācijas, ieskaitot; Cūciņas pankreatīts, kas izraisa sāpes vēdera augšdaļā; Aseptisks (nav bakteriāla) meningītu, kas izraisa galvassāpes, stīvs kakls un miegainība; Cūciņas encefalīts, kas izraisa augstu drudzi un bezsamaņa, lai gan tas notiek mazāk nekā vienam no 1000 pacientiem ar cūciņām

diagnoze

Ārsts lūgs par Jūsu pakļaušanu jebkurai personai, kas ir zināms, epidēmisko parotītu vai sejas pietūkums. Pat ja jums nav sejas-pret-aci kontakts ar šo personu, ārsts vēlēsies zināt, ja jūs apmeklēja to pašu skolu, dzīvojis vienā mājsaimniecībā vai kopmītnē, vai strādāja tajā pašā ēkā. Ārsts arī gribēs zināt, vai jums tika vakcinēti pret epidēmisko parotītu, kad jums bija vakcinēti, un devu skaitu parotīta vakcīnas esat saņēmis. Parotīta vakcīnas bieži tiek izmantots kā daļa no gnīdausis / parotīta / masaliņu vakcīnu, vai MMR, shot.

Cik ilgi tas notiek?

Simptomi cūciņām parasti ilgst aptuveni 10 dienas. Kad jūs atgūt, jūs parasti esat pasargāts no iegūt parotīta vīrusu par pārējo savu dzīvi.

Kā novērst šo veselības stāvokli

Jūs varat novērst cūciņu ar parotīta vakcīnas, kas parasti tiek izmantots kā daļa no MMR kombināciju. Šī dzīvu vīrusu vakcīnu vispār nav ieteicams grūtniecēm vai pacientiem, kuri lieto noteiktus medikamentus vai ir medicīniskas problēmas, kas nomāc imūnsistēmu.

Kā, lai ārstētu šo veselības stāvokli

Pacientiem, kas parasti ir veselīgi, simptomi cūciņu tiek ārstēti ar

Kad apmeklēt ārstu

Zvaniet savam ārstam, ja Jums vai kādam Jūsu ģimenē attīstās simptomi cūciņu, pat ja tie ir vakcinēti pret epidēmisko parotītu. Arī tad, ja parotīta uzliesmojums notiek savā skolā vai darbavietā, zvaniet savam ārstam, lai noteiktu, vai jums ir imūna pret cūciņām. Ja esat sieviete, kas apsver kļūst grūtniecība, būt pārliecināti, ka jūsu imunizācija ir atjaunināta.

prognoze

Cilvēki atgūt pilnīgi no cūciņām. Vīriešiem, ir neliels risks, sterilitāti ja infekcija skar gan sēkliniekos (divpusējā orhīts), bet tas ir neparasts.