Metotreksāts: izmantošana, deva, blakusparādības

Kas ir metotreksāts?

Metotreksāts tiek izmantots, lai ārstētu noteikta veida vēzi, krūts, ādas, galvas un kakla, vai plaušās. To lieto arī, lai ārstētu smagu psoriāzi un reimatoīdo artrītu.

Metotreksāts parasti ievada pēc citas zāles ir mēģinājuši bez veiksmīgas ārstēšanas simptomu.

Metotreksāts var arī izmantot mērķiem, šo medikamentu ceļvedi nav uzskaitītas.

Svarīga informācija

Metotreksāts parasti lieto vienu vai divas reizes nedēļā, un ne katru dienu. Jums ir izmantot pareizo devu jūsu stāvokli. Daži cilvēki ir miruši, ņemot metotreksātu katru dienu nejauši.

Neizmantojiet metotreksātu psoriāzes ārstēšanai vai reimatoīdo artrītu, ja Jums ir aknu slimība (īpaši, ja, ko izraisa alkoholisma), vai asins šūnu vai kaulu smadzeņu traucējumi.

Nelietojiet metotreksātu, ja esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti bērnu.

Metotreksāts var samazināt asins šūnas, kas palīdz cīnīties ar infekcijām un palīdzēs jūsu asins recēšanu. Jūs varat saņemt infekciju vai asiņošanu vieglāk. Zvaniet savam ārstam, ja Jums ir neparasta zilumi vai asiņošana vai infekcijas pazīmes (drudzis, drebuļi, ķermeņa sāpes).

Pirms šo zāļu lietošanas

Metotreksāts var izraisīt nopietnas vai dzīvībai bīstamas blakusparādības jūsu aknās, plaušās vai nierēs. Pastāstiet ārstam, ja Jums ir sāpes vēdera augšējā daļā, ēstgribas zudums, tumšs urīns, māla krāsā vēdera izeja, dzelte (dzeltena ādas vai acīs), sauss klepus, elpas trūkums, asinis urīnā, vai maz vai nav urinēšanas laikā.

Jūs nedrīkstat lietot šīs zāles, ja Jums ir alerģija pret metotreksātu. Neizmantojiet metotreksātu psoriāzes ārstēšanai vai reimatoīdo artrītu, ja Jums ir

alkoholisms, ciroze, vai cits aknu slimība

asins šūnu traucējumi, piemēram, anēmija (trūkums sarkano asins šūnu) vai leikopēnija (trūkst balto asinsķermenīšu)

kaulu smadzeņu darbības traucējumi; vai

ja Jūs barojat bērnu ar krūti bērnu.

Metotreksāts dažreiz lieto, lai ārstētu vēzi, pat tad, ja pacienti patiešām ir viens no minētajiem nosacījumiem. Jūsu ārsts izlems, vai šis režīms ir piemērots tieši Jums.

Lai pārliecinātos, metotreksātu ir droši par jums, pastāstiet savam ārstam, ja Jums ir

nieru slimība

folātu deficīts

pneimonija vai plaušu slimība

kuņģa čūlas

jebkāda veida infekcija; vai

ja Jūs saņemat radiācijas ārstēšanu.

valdība grūtniecības kategorija X. Metotreksāts var izraisīt iedzimtus defektus nedzimušam bērnam. Neizmantojiet metotreksātu psoriāzes ārstēšanai vai reimatoīdo artrītu, ja esat grūtniece. Pastāstiet ārstam, ja Jums iestājas grūtniecība ārstēšanas laikā.

Skaties arī: Grūtniecība un zīdīšanas brīdinājumi (jo sīkāk)

Jums var būt nepieciešams, lai būt negatīva grūtniecības testu, pirms uzsākt šo ārstēšanu.

Izmantojiet dzimstības kontroli, lai izsargātos no grūtniecības, kamēr jūs lietojat metotreksātu, vai jūs esat vīrietis vai sieviete. Metotreksāts izmantošanai jebkurš no vecākiem var izraisīt iedzimtus defektus.

Ja jūs esat vīrietis, lietot prezervatīvu, lai saglabātu no rada grūtniecības laikā lietojat metotreksātu. Turpināt izmantot prezervatīvus vismaz 90 dienas pēc ārstēšanas beigām.

Kā man vajadzētu lietot metotreksātu?

Ja esat sieviete, izmantot efektīvus pretapaugļošanās kamēr lietojat metotreksātu, un vismaz vienu ciklu ovulācijas pēc ārstēšanas beigām.

Nedod šīs zāles bērnam bez padomu ārstam.

Gados vecāki pacienti var būt lielāka varbūtība, ka blakusparādības no šo medikamentu.

Veikt metotreksātu tieši tā, kā tas tika parakstītas Jums. Ievērot visus norādījumus uz jūsu recepšu etiķetes. Nelietojiet šīs zāles lielākos vai mazākos daudzumos vai ilgāk, nekā ieteikts.

Jums ir izmantot pareizo devu metotreksāta jūsu stāvokli. Metotreksāts dažreiz ņem vienu vai divas reizes nedēļā, un ne katru dienu. Izpildiet savu recepšu etiķetes. Daži cilvēki ir miruši, ņemot metotreksātu katru dienu nejauši. Jautājiet savam ārstam vai farmaceitam, ja jums ir jautājumi par jūsu devu vai cik bieži lietot šīs zāles.

Izmantojiet metotreksātu regulāri, lai iegūtu vislielāko labumu. Iegūstiet savu recepti uzpildīt, pirms jūs darbināt no zāles pilnībā.

Metotreksāts var samazināt asins šūnas, kas palīdz cīnīties ar infekcijām un palīdzēs jūsu asins recēšanu. Jūsu asinis būs jāpārbauda bieži, un jums var būt nepieciešams gadījuma aknu biopsija. Jūsu vēža ārstēšanu var aizkavēties, pamatojoties uz šo pārbaužu rezultātiem.

Uzglabāt istabas temperatūrā prom no mitruma un siltuma.

Zvaniet savam ārstam, lai saņemtu instrukcijas, ja esat izlaidis devu metotreksātu.

 Pārdozēšanas metotreksātu var būt letāls.

Metotreksāts var nonākt ķermeņa šķidrumiem (urīnu, izkārnījumiem, vemšana). Aprūpētājiem jāvelk gumijas cimdus, bet sakopšanu pacienta ķermeņa šķidrumiem, apstrādes piesārņoto trash vai veļu vai mainot autiņbiksītes. Pirms un pēc izņemšanas cimdus mazgāt rokas. Mazgāt netīras drēbes un veļa atsevišķi no citiem veļas.

Izvairieties no saules gaismas iedarbības vai mākslīgiem UV stariem (solārijā solāriju), it īpaši, ja Jūs ārstē psoriāzi. Metotreksāts var padarīt jūsu ādu jutīgāku pret saules gaismu un psoriāze var pasliktināties.

Kas notiek, ja es garām devu?

Izvairieties no alkohola, ņemot metotreksātu.

Kas notiek, ja es pārdozēt?

Saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja Jums ir kādas pazīmes alerģiskas reakcijas pret metotreksātu: nātrene; apgrūtināta elpošana; pietūkums sejas, lūpu, mēles vai rīkles pietūkums.

Pārtrauciet lietot metotreksātu un izsauktu ārstu, ja Jums ir

Ko vajadzētu izvairīties?

sauss klepus, elpas trūkums

caureja, vemšana, balti plankumi vai čūlas iekšpusē muti vai uz lūpām

asinis urīnā vai izkārnījumos

Metotreksāts blakusparādības

pietūkums, straujš svara pieaugums, maz vai nav urinēšanas

krampji (konvulsijas)

drudzis, drebuļi, ķermeņa sāpes, gripas simptomi

bāla āda, viegli zilumi, neparasta asiņošana, vājums, slikta galvā vai elpas trūkums

aknu darbības traucējumi – slikta dūša, sāpes vēdera augšējā daļā, nieze, nogurums, apetītes zudums, tumšs urīns, māla krāsas izkārnījumi, dzelte (dzeltena ādas vai acīs); vai

smagas ādas reakcijas – drudzis, iekaisis kakls, pietūkums sejas vai mēles, dedzināšana acīs, sāpes ādas, kam seko sarkans vai purpurkrāsas ādas izsitumi, kas spreads (īpaši sejas un ķermeņa augšdaļas) un cēloņi pūšļu un lobīšanos.

Bieži metotreksātu blakusparādības var būt

vemšana, kuņģa darbības traucējumi

galvassāpes, reibonis, nogurums; vai

neskaidra redze.

Tas nav pilns saraksts no blakusparādībām un var rasties citi. Zvaniet savam ārstam par ārsta padomu par blakusparādības. Jūs varat ziņot par blakusparādībām valdībai pie valdības-1088.

Parastās pieaugušo metotreksāta deva akūtās limfoleikozi

Indukcijas: 3,3 mg / m2 / dienā perorāli vai IM (kombinācijā ar prednizonu 60 mg / m2) .; Uzturēšana (remisijas laikā): 15 mg / m2 IM vai mutiski divreiz nedēļā .; Alternate atlaišanu deva: 2,5 mg IV / kg ik pēc 14 dienām.

Parastās pieaugušo deva Metotreksāts Choriocarcinoma

15 līdz 30 mg im vai perorāli dienā 5 dienas. Atkārtot kursi 3 līdz 5 reizes ar atpūtas periodu ir lielāks vai vienāds ar 1 nedēļu starp kursiem, līdz kādi kas izpaužas toksiski simptomi izzūd .; Efektivitāte terapijā parasti tiek vērtēta pēc 24 stundu kvantitatīvās analīzes urīna horiona gonadotropīna (hCG), kas parasti normalizējas vai mazāk nekā 50 intl vienības / 24 stundas parasti pēc trešajā vai ceturtajā kursā un parasti seko pilnīga izšķirtspēju izmērāma bojājumus 4 līdz 6 nedēļām. Viena līdz diviem kursiem metotreksātu pēc normalizēšanai hCG parasti ir ieteicams.

Parastās pieaugušo deva Metotreksāts Trophoblastic Disease

15 līdz 30 mg im vai perorāli dienā 5 dienas. Atkārtot kursi 3 līdz 5 reizes ar atpūtas periodu ir lielāks vai vienāds ar 1 nedēļu starp kursiem, līdz kādi kas izpaužas toksiski simptomi izzūd .; Efektivitāte terapijā parasti tiek vērtēta pēc 24 stundu kvantitatīvās analīzes urīna horiona gonadotropīna (hCG), kas parasti normalizējas vai mazāk nekā 50 intl vienības / 24 stundas parasti pēc trešajā vai ceturtajā kursā un parasti seko pilnīga izšķirtspēju izmērāma bojājumus 4 līdz 6 nedēļām. Viena līdz diviem kursiem metotreksātu pēc normalizēšanai hCG parasti ir ieteicams.

Parastās pieaugušo metotreksāta deva par limfomu

Par Bērkita audzēja vairākos posmos, I-II: 10 līdz 25 mg vienreiz dienā perorāli, kas ir 4 līdz 8 dienām; Ļaundabīgi limfomas III posms: ,625-2,5 mg / kg perorāli katru dienu kā daļu no kombinētas ķīmijterapijas .; Ārstēšana visos posmos parasti sastāv no vairākām kursu narkotiku starpnieks ar 7-10 dienu atpūtas laikiem.

Deva pieaugušajiem par meningītu Leikēmija

12 mg / m2 intratekāli ik pēc 2 līdz 5 dienām, līdz šūnu skaita VSS atgriežas normālā stāvoklī. Šajā brīdī, viena papildu deva ir ieteicama. Administrācija intervālos, kas mazāki par 1 nedēļu, var izraisīt paaugstinātu subakūtu toksiskumu.

Metotreksāts dozēšanas informācija

Deva pieaugušajiem par Mycosis fungoides

2,5 līdz 10 mg PO dienā vai 50 mg im vienu reizi nedēļā vai 25 mg im divas reizes nedēļā.

Citu narkotisko vielu ietekmē metotreksātu?

metotreksātu

Deva pieaugušajiem par osteosarkomu

Sākotnējā deva: 12 g / m2 intravenozi kā 4 stundu ilgas infūzijas (kombinācijā ar citiem ķīmijterapijas līdzekļiem). Ja šī deva nav pietiekama, lai sasniegtu maksimālo koncentrāciju serumā 1000 mikromolārs beigās infūzijas, devu var palielināt līdz 15 g / m2 .; var notikt Apstrāde pie 4, 5, 6, 7, 11, 12, 15, 16, 29, 30, 44, un 45 nedēļas pēc operācijas .; Ja pacientam ir vemšana vai nespēj paciest mutvārdu zāles, leikovorīna jāpievieno šo shēmu tādā pašā devā un grafiku, kā arī metotreksātu.

Deva pieaugušajiem psoriāzi

Single Deva: 10-25 mg / nedēļā perorāli, IM, vai ir panākts IV līdz adekvāta reakcija .; Dalīts deva: 2,5 mg iekšķīgi IM, vai IV ik pēc 12 stundām 3 devām vienreiz nedēļā .; Maksimālais nedēļas deva: 30 mg.

Deva pieaugušajiem reimatoīdā artrīta

Viena deva: 7,5 mg iekšķīgi reizi nedēļā .; Dalīts deva: 2,5 mg perorāli ik pēc 12 stundām 3 devām vienreiz nedēļā .; Maksimālais nedēļas deva: 20 mg.

Deva pieaugušajiem par saslimšanas ar audzējiem

I.V .: diapazons ir plašs, no 30-40 mg / m2 / nedēļā līdz 100-12,000 mg / m2 ar leikovorīnu glābšanas

Parastā deva bērniem akūtai limfoleikozi

100 mg / m2, kur 1 stundas, kam seko 35 stundu ilgas infūzijas veidā, kas piegādā 900 mg / m2 / dienā.

Parastās Pediatric Devas dermatomiozīts

15-20 mg / m2 perorāli vienu reizi nedēļā.

Parastā deva bērniem par meningītu Leikēmija

mazāk nekā 4 mēneši: 3 mg / devā intratekāli .; ir lielāks par vai vienāds ar 4 mēnešu laikā ir mazāks par 1 gadu: 6 mg / deva nitrilu .; lielāks vai vienāds ar 1 gadu, ir mazāks par 2 gadiem: 8 mg / devu intratekāli .; lielāks vai vienāds ar 2 gadiem mazāk nekā 3 gadiem: 10 mg / devu intratekāli .; ir lielāks par vai vienāds ar 3 gadiem: 12 mg / deva nitrilu .; Devu var ievadīt ik pēc 2 līdz 5 dienām, līdz VSS skaits normalizējas pēc tam devu ievadīja reizi nedēļā 2 nedēļas un mēneša pēc tam. Administrācija intervālos, kas mazāki par 1 nedēļu, var izraisīt paaugstinātu subakūtu toksiskumu.

Parastā deva bērniem par saslimšanas ar audzējiem

7,5-30 mg / m2 IM vai perorāli ik pēc 2 nedēļām .; Alternate deva: 10 līdz 18000 mg / m2 IV bolus vai nepārtraukta infūzija pa 6 līdz 42 stundām.

Parastās Pediatric deva reimatoīdā artrīta

5-15 mg / m2 IM vai mutiski vienu reizi nedēļā.

Parastā deva bērniem blīva audzēja

mazāk nekā 12 gadiem: 12000 mg / m2 IV .; ir lielāks par vai vienāds ar 12 gadiem: 8000 mg / m2 IV .; Maksimālā deva: 18 grami.

Daudzi medikamenti var mijiedarboties ar metotreksātu. Ne visi iespējamie mijiedarbība ir sarakstīti šeit. Pastāstiet ārstam par visām jūsu zāles un jebkuru sākat vai pārtraucat lietot ārstēšanas ar metotreksātu laikā, īpaši

azatioprīnu

leikovorīna

fenitoīnu

probenecīds

teofilīns

antibiotika vai sēru narkotikas

izotretinoīns, retinola, tretinoīns

NPL (nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus) – ibuprofēnu (Advil, Motrin), naproksēnu (Aleve), celekoksiba, diklofenaks, indometacīns, meloksikāma, un citi; vai

salicilāti – aspirīns, Nuprin Muguras sāpēm Caplet, Kaopectate, KneeRelief, Pamprin krampji Formula, Pepto-Bismol, TRICOSAL, Trilisate, un citi.

Šis saraksts nav pilnīgs, un daudzi citi medikamenti var mijiedarboties ar metotreksātu. Tas ietver recepšu un pār-the-counter zāles, vitamīnus un augu izcelsmes produktiem. Dodiet sarakstu ar visiem jūsu zāles uz jebkuru veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju, kas izturas pret tevi.

11.04. Pārskatīšana 2015/08/04, 10:33:26.

Grūtniecība kategorija X Nelietot grūtniecības laikā

CSA Kalendārs N Ne kontrolēts narkotika

Apstiprināšana Vēsture Kalendārs Narkotiku vēsture pie valdības

Reimatoīdais artrīts Humira, Plaquenil, hidroksihlorhinīns, sulfasalazīns, Enbrel, Remicade

Psoriātisks artrīts prednizonu, Humira, triamcinolona, ​​deksametazons, Decadron, Enbrel

Dermatomiozīts prednizonu, Plaquenil, hidroksihlorhinīns, kortizons, Deltasone, Trexall

Krūts vēža tamoksifēns, anastrozols, Letrozole, Arimidex, Taxol, Xeloda